مقالات کنکوری

مُـفـیـدخـوانـی

کنکور آسان است

برای یک جمع‌بندی اصولی چه کاری باید انجام بدیم ؟

با رسیدن به نیمه اردی‌بهشت ماه و نزدیک شدن به کنکور، روز به روز بر استرس دانش‌آموزان متقاضی کنکور 97 اضافه می‌شود، در اصل ایجاد نگرانی در بین بچه‌ها و خانواده‌های داوطلبین این آزمون سراسری با نزدیک شدن به بزنگاه کنکوری بیشتر و بیشتر می‌شود، باید بپذیریم که این حالت چه در دانش‌آموزانی که کوشا و موفق هستند و چه در دانش‌آموزانی که با سطح علمی پایین‌تری مشغول به سپری کردن روزهای آخر کنکوری هستند طبیعی و عادی است.
اما مسئله مهمی که وجود دارد این است که فرد نباید با استرس بجنگد و باید بداند که این استرس برای همه وجود دارد و عاقلانه و درست با آن روبرو شود .در واقع جنگیدن با استرس کنکور بدترین موضوعی است که یک فرد کنکوری می‌تواند انجام دهد . یک فرد کنکوری باید کاری کند که این استرس بجای آن که مخرب باشد و او را ضعیف کرده و روحیه‌اش را خورد کند باید سازنده بوده و باعث پیشرفت فرد شود . پس تا اینجا یاد گرفتیم که استرس وجود دارد و فرد باید آن را کنترل کند و از آن به عنوان عامل محرک برای پیشرفت استفاده کند اما ممکن است بپرسید که استرس چه ربطی به مُفید خوانی، که موضوع این نوشته است دارد ؟
مُفید خوانی مربوط به دوران جمع‌بندی می‌شود . البته این را نیز بگوییم در مواقع دیگر نیز می‌توانید از مُفید خوانی استفاده کنید اما بیشتر اهمیت مُفید خوانی در زمان جمع‌بندی برای کنکور است که فرد وقت کافی را ندارد . موضوع استرس را در بالا مطرح کردیم زیرا در زمان جمع‌بندی و اواخر کنکور معمولاً بیشترین فشار و استرس بر روی داوطلبان است و در واقع فرد از عدم جمع‌بندی درست و شاید نرسیدن به جمع‌بندی ترس و نگرانی دارد . مُفید خوانی در اینجا به کمک فرد می‌آید و به جمع‌بندی وی سرعت می‌بخشد . موضوعی که واضح است آن است که فرد در جمع‌بندی فرصت آن که کلیه‌ی مطالب خوانده شده را دوباره بخواند ندارد و زمان به او اجازه این کار را نخواهد داد و از طرفی ارزش و اهمیت منابع و مواردی که از آنها در کنکور سوال طرح میشود نیز با هم فرق دارد و هدف از مُفید خوانی این است که فرد مطالب با ارزش و مهمتر را در زمان محدودی که دارد بخواند و از مطالبی که اهمیت کمی دارد گذر کرده و وقت خود را ذخیره کند . پس دانش آموزی در جمع‌بندی موفق است که زرنگ باشد و بداند چه مباحثی اهمیت بیشتری دارد و تمرکز خود را بیشتر بر روی آن مباحث بگذارد و از پرداختن به حاشیه ها دوری کند . در واقع میتوان اینجوری گفت که بهتر است شما به جای آنکه ۱۰۰%  مطالب را به میزان ۵۰% بلد باشید ، ۵۰%  مطالب را به میزان ۱۰۰% بلد باشید . این یعنی در هر مطلب و موضوعی شما شانس آن را دارید که به نصفی از سوالات پاسخ دهید اما اگر تمام مطالب را ۵۰% بلد باشید امکان آنکه به سوالی بتوانید پاسخ درست بدهید نیز کاهش خواهد یافت . در مُفید خوانی مباحثی باید مطالعه شود که در کنکور‌های گذشته پرتکرار بوده است و از نظر طراحان کنکور سوالی مهم است و برای پی بردن به اینکه چه مبحثی مهم است میتوان از کنکور‌های گذشته استفاده کرد و نیز یک راه سریع‌تر برای دستیابی به این اطلاعات استفاده از بودجه‌بندی‌های منتشر شده است . با استفاده از روش مُفید خوانی و نیز استفاده از بودجه‌بندی‌های مربوطه به این نتیجه می‌رسید که با صرف وقتی اندک بر روی یک مطلب مهم و پرتکرار و یادگیری کامل آن می‌توانید درصد خوبی از یک درس را بدست آورده و شانس قبولی خود را افزایش دهید . به عنوان مثال در اینجا درس ادبیات و زبان فارسی را مثال خواهیم زد :
درس ادبیات در کنکور ۲۵ تست دارد که از این میزان ۹ تست مربوط به قرابت معنایی است که از نظر تعداد تست مطلبی است که بیشترین تست‌های درس ادبیات را به خود اختصاص داده است در عین آنکه مطلبی به مراتب راحت است . در کنار آن مبحث آرایه‌های ادبی دارای ۳ تست است که این بخش نیز با مطالعه می‌توان بر آن تسلط یافت. تا اینجای کار شما با مطالعه‌ی بخش‌های قرابت معنایی و نیز آرایه‌های ادبی ۱۲ تست کنکور از ۲۵ تست را خوانده‌اید و این تعداد چیزی در حدود ۵۰% است . پس میتوانید بجای آنکه تمام بخش های ادبیات و زبان فارسی را بخوانید این دو بخش را به تسلط ۱۰۰% برسانید و تست‌های این بخش را کامل و بدون غلط پاسخ دهید . مُفید خوانی به این صورت می‌باشد . سعی کنید همواره و در هر درسی زمان جمع بندی تست‌های آن درس و بخش را که در کنکور‌های سالیان گذشته آمده است بررسی کنید و یکبار خودتان آنها را حل کنید . بگردید و در تمامی دروس بودجه‌بندی را پیدا کرده و اگر وقت کمی در اختیار دارید تمام وقت خود را صرف مطالعه‌ی مطالب پرتکرار و دارای تست زیاد کنید و از مطالعه‌های حاشیه‌ای و مطالبی که ذهن شما را خسته می‌کند در زمان جمع‌بندی و در تکنیک مُفیده خوانی استفاده نکنید زیرا این‌کار بیهوده بوده و در واقع مطالب مهم را نیز از ذهن شما دور خواهد کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *