مقالات کنکوری

روش‌های پاسخ دادن به سوالات کنکوری

وش‌های پاسخ دادن به سوالات کنکوری

ما در سایت کنکورصد  با توجه به فعالیت‌های متعدد موسسه کنکور آسان است (انشارات گیلنا) در حوزه آموزشی و به صورت تخصصی کنکور، سعی می‌کنیم با درایت بیشتر نقاط ضعف و قدرت دانش‌آموزان را بررسی کنیم و به آن بپردازیم؛ در تمام جلسات مشاوره‌ای، به اهمیت موضوع تست زدن قبل از کنکور سراسری اشاره می‌شود و درنهایت فقط به موضوع تست زدن به روش‌های علامت گذاری و زمان نقصانی اشاره می‌شود، اما نکته‌ای که امروز با شما می‌خواهیم در میان بگذاریم فراتر از مطالبی است که تا امروز گوش داده یا خوانده‌اید و درباره روش‌های پاسخ دادن به سوالات کنکوری است.

مهم‌ترین هدف در کنکور سراسری، تست زدن برای بالا بردن درصد‌ دروس مختلف است، یکی از نکاتی که در جلسه کنکور می‌تواند جایگاه شما را در مقایسه با داوطلبین دیگر بهبود ببخشد، این است که به دنبال سوالات به نسبت آسان باشید، اما چگونه؟

در جلسه آزمون، به محض رسیدن به هر درس، متن سوال تست‌های آن را به‌ترتیب و با آرامش و تمرکز کامل بخوانید، باید به متن سوالات خیلی دقت کنید. خیلی اوقات با دقت به صورت سوال، پاسخ دادن به آن به شدت راحت و آسان می‌شود.

پس از خواندن متن سوال یک تست باید با توجه به شناختی که از خود و سطح علمی خود دارید، میزان سختی یا آسانی آن را برای خود مشخص کنید؛ به عنوان مثال سطح سوالات را برای خود به 4 بخش تقسیم کنید:
مثلاً سوالات “ساده، مناسب، سخت و خیلیسخت” طبیعتاً در جلسه آزمون قرار نیست به همه سوالات جواب داده و یا قرار نیست که به همه سوالات بیش از حد و زمان آن تست فکر کنیم یا اصطلاحاً با آن درگیر شویم. درگیری وحرکت اولیه شما با تست‌ها می‌تواند فقط خواندن درست و کامل متن سوال است…

بعد از خواندن متن سوال و تشخیص سطح سوال، تصمیم بگیرید که اگر تست سطح “ساده“‌ای دارد، در همان لحظه به آن پاسخ داده و بلافاصله در پاسخ‌نامه وارد کنید.

اگر سطح تست “مناسب” است و می‌توان با کمی تأمل و دقت در چارچوب زمانی هر تست به آن پاسخ داد، سریعاً این کار را انجام داده و درپاسخ‌برگ خود وارد کنید .

اگر تست پیش رو از سطح بالاتری برخوردار بود به آن تست، تست “سخت” می‌گوییم، این سطح از تست زمان‌گیر است و نیاز به سطح تأمل، فکر و دقت بیشتری نسبت به تست‌های “ساده” و “مناسب” دارد، در این مرحله شما باید دورِ شماره سوال، دایره بکشید، تا در زمان مناسب به آن مراجعه کرده و با خیالی آسوده، پاسخ داد.

در ادامه سوالات بعدی را خوانده و در وهله اول به دنبال پیدا کردن سوالات “ساده و “مناسب باشید.

دسته آخر تقسیمات سطح سوالات را می‌توان با خواندن کامل متن متوجه  شد، این دسته را “خیلی سخت” می‌نامند، حل و پاسخ‌دهی به این سوالات وقت‌گیر یا زمان‌بر است و نیاز به تمرکز و دانش زیادی دارد، اگر با این سطح از سوال مواجه شدید با کشیدن یک ضربدر بر روی شماره سوال آن را حذف کنید و وقت ذخیره شده خود را برای سوالات دیگر اختصاص دهید.

 قدم آخر را اینگونه بردارید…

در این مرحله سوالات “ساده” و “مناسب را جواب دادید و سوالات “سخت را هم مشخص کردید تا بعد از اتمام تست‌های هر درس مجدداً برگشته و با تمرکز و وقت بیشتر به حل آن‌ها بپردازید و سوالات “خیلی سخت را هم که به محض مشاهده حذف کردیم.

در جلسه آزمون این نکته را نباید فراموش کنیم که به عنوان مثال اگر در یک درس 40 دقیقه وقت داشته باشیم و مجموعه سوالات همان درس،20 تست باشد، پس با یک تقسیم ساده ما برای هر تست در نهایت 2 دقیقه وقت داریم و باید به این زمان برای هر تست پایبند باشیم تا فرصت را از تست‌های دیگر و در آخر از درس‌های دیگر نگیریم.

در فرایند مدیریت استاندارد زمان باید بسیار دقت کنیم، با مصاحبه‌ای که معمولاً بعد از کنکور با دانش‌آموزان و داوطلبین کنکور انجام میشه، گاهی بعضی از آن‌ها اشاره می‌کنند که برای حل یک تست، چون تا اواسط کار رفته بودند، ترجیه دادند که بیش از زمان تعیین شده از قبل برای هر تست یک درس خاص وقت بگذارند، اما در انتها حتی به پاسخ سوالی که بدست آوردند اطمینان نداشته و وقت را برای حل تست‌های دیگر هم از دست داده، با بررسی این نظرات که بعد از اتمام کنکور و یا کنکورهای آزمایشی به صورت مستقیم از دانش‌آموزان دریافت کردیم به این نتیجه رسیدیم که با حفظ آرامش و افزایش تمرکز به ویژه هنگام خواندن متن سوال، می‌توان سطح سوال را شناخت، پس از تعیین سطح سوال (ساده، مناسب، سخت و خیلی سخت) باید نکاتی که در بالا به هنگام مواجه با هر سطح سوال خواندیم را عملی کرده تا بهتر و زودتر به هدفمان برسیم، نباید فراموش کنیم “ارزش هر تست در یک درس برابر با باقی تست‌ها است و نباید بیش از حد برای پاسخ به تست وقت گذاشت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *